wtorek, 30 września 2014

#Nieznane 3


Dzisiaj będę chciała Wam przybliżyć rasę, której osobniki są mieszanką siły i zwinności. Myśliwi na grubszą zwierzynę. Rasa powstała w wyniku krzyżowania ze sobą wilków. W paru słowach: silne, waleczne i inteligentne. 

Jamthundy zostały uznane za osobną rasę dopiero w 1946 roku przez FCI. Do tamtej pory na wystawach rywalizowały razem ze swoimi kuzynami- Elkhundami Szarymi. Chociaż można by je uznać za typowe mieszańce, ale w ich żyłach płynie wilcza krew. Psy te początkowo były wykorzystywane do polowań na łosie, wilki i niedźwiedzie. Obecnie pełnią w społeczeństwie różne role. Są idealnymi opiekunami rodziny, dobrze strzegą terenów i swoich zasobów, czasem korzysta się z ich pomocy w policji. Ze względu na to, że są nieufne i niezależne od człowieka trzeba z nimi zacząć ćwiczyć posłuszeństwo od szczeniaka. Do tego ważna jest socjalizacja. Psy o bardzo dużej pewności siebie, potrafiące zabić łosia mając zaledwie 65 cm w kłębie, będą dużym wyzwaniem dla początkującego psiarza. Właściciel, który jednak zdecyduje się na przedstawiciela tej rasy będzie pod jej wrażeniem. Psy te są bardzo sprytne, uczą się na swoich błędach i znajdują bardzo szybko wyjście z sytuacji. Dodatkowo są oddane swojemu opiekunowi i jego rodzinie. Tolerują wszystkich domowników, a jak jest nudno to można z takich piechem pogadać :) 
Charakterystyczne dla tej rasy są białe pasy za łopatkami i na szyi, tzw. szelki.  Umaszczenie biało-szare, z czarnymi końcówkami włosa. Ogon zawinięty nad grzbiet. Białe podbrzusze, łapy, klata i podgardle z możliwym brązowym odcieniem za uszami.Jamthund
Wysokość [cm]
52-65
Masa [kg]
25-32
Umaszczenie
biało-szare
FCI
 grupa 5, sekcja 2Jak Wam się podoba? Znaliście już tą rasę wcześniej? Waszym zdanie przypomina kundelka czy nie? 

pzdr
Ola&Nitro

żródło: internet

5 komentarzy:

 1. Tej rasy także nie znałam,muszę je wszystkie zapamiętać :).
  Bardzo fajną budowę mają te psy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mają bardzo podobną budowę do husky'ich. Też muszą być wytrzymałe tak jak one :)

   Usuń
 2. No nie tej rasy też nie znałam ;(. Gdyby Nitro miał dłuższą sierść bardzo by przypominał Jamthunda. Z jakiego kraju pochodzi ta rasa. I czy mają temperament zbliżony do wiczaków czechosłowackich?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jamthundy pochodzą ze Szwecji, dlatego też nazywane są Szweckimi Elkhundami :)

   Powiem Ci, że ciężko odpowiedzieć mi na to pytanie. Wilczaki znałam, jamthunda nie miałam okazji. Wyczytałam jednak, że psy, które pochodzą z krzyżówek z wilkiem są do siebie bardzo podobne pod względem żywiołowości. Przeglądając wzorce Wilczaka i Jamthunda widzę podobieństwo jeśli chodzi o opis charakteru.

   Usuń
 3. Lubię twoje opisy, chyba nawet jako jedyne, bo nigdy nie lubiłam czytać o rasach ;)

  OdpowiedzUsuń