niedziela, 24 sierpnia 2014

Myśleć za Niego

Zagrożenia czyhają na psy niemal na każdym kroku. Musimy myśleć za nie, aby uchronić je przed niebezpieczeństwem, ale na co dokładnie powinniśmy uważać?Psy są jak małe dzieci. Wystarczy, że spuścimy je na chwilę z oka, a już robią jakąś głupotę. To znajdą na dworze jakieś wyrzucone resztki jedzenia, to pogonią za wiewiórką. Nieupilnowane potrafią, jak to się u niektórych psów na osiedlu zdarza, wybiec na ruchliwą ulicę. Niebezpieczne są również nieodpowiednio dobrane zabawki. Pies znajomego wylądował u weterynarza, ponieważ piłka stanęła mu w przełyku. Co krok coś może zaszkodzić naszemu podopiecznemu. Jednak, co innego na dworze, a co innego w domu. Z pupilami naprawdę trzeba jak z dziećmi. Pies może pogryźć kable, zjeść wygrzebany ze śmietnika worek foliowy czy wypełnienie do zabawek pluszowych. Nie wspomnę nawet o pozostawionych w zasięgu psa lekach czy środkach czystości. Lista, jak można przypuszczać, jest długa. Najwięcej pozycji zajmują na niej produkty spożywcze dla człowieka kompletnie nieszkodliwe. 

 1. Czekolada- Uwielbia ją wszyscy (z nielicznymi wyjątkami). Zawiera ona jednak związek zwany teobrominą. Jest to związek organiczny występujący w ziarnach kakaowca. Nie jest on dla nas szkodliwy, ponieważ jesteśmy w stanie go efektywnie metabolizować. Psy, koty czy konie nie są posiadaczami odpowiedniej ilości enzymów, które by mogły sprawnie i szybko pozbyć się teobrominy z organizmu. Niewykorzystana zalega w wątrobie powoli działając w sposób niekorzystny na funkcje życiowe naszego pupila. Objawy zatrucia to między innymi nudności, wymioty, biegunka czy anemia, zawał mięśnia sercowego, atak epileptyczny i śmierć. Teobromina występuje również w kawie, coli czy herbacie.
 2.  Cebula- Zawiera związki, które w szlaku metabolicznym ulegają rozpadowi do dwusiarczków. Te z kolei są trujące dla organizmu. Działają niekorzystnie na ośrodkowy układ nerwowy czy układ krążenia. Więcej tutaj. Jeśli już koniecznie chcemy się podzielić z pupilem naszym obiadem sprawdźmy czy nie zawiera on cebuli.
 3. Awokado- Spożywa je niewiele osób i jeszcze mniej psów. Awokado zawiera grzybobójczą toksynę w swoim składzie - persin. Stanowi zagrożenie dla psów i dla ludzi na nią uczulonych. Objawami są przede wszystkim wymioty i biegunka. Badania nad tą substancją cały czas trwają, ale już wiadomo, że w niewielkich ilościach szkodzi zwierzętom hodowlanym. 
Oprócz tych wyżej wymienionych powinniśmy brać pod uwagę jeszcze produkty czy potrawy zawierające chmiel, czosnek, szczypiorek, pokrzywę. Substancje zawarte w tych roślinach szkodą mogą poważnie zaszkodzić pupilowi. Nasz w tym głowa żeby nie pozwolić zwierzakowi ich zjeść. Pilnujmy zatem kubłów czy pozostawionych talerzy z niedokończonymi daniami. Ćwiczmy przede wszystkim silną wolę, bo nie wiem jak Wy, ale ja lubię dawać swojemu przyjacielowi co nieco pod stołem.

pzdr
O&N

biblio:

 • http://www.vetopedia.pl/article324-1-Zatrucie_cebula.html
 • http://www.podajlape.pl/porady/133/porady/0/Zatrucie-cebula-u-psow.php
 • http://www.cafeanimal.pl/artykuly/porady/Czym-nie-karmic-psa,3549
 • http://przezswiatzlabradorem.pl/341/
 • http://pl.wikipedia.org/wiki/Teobromina
 • http://en.wikipedia.org/wiki/Persin

7 komentarzy:

 1. Ja oczywiście nie podaję nic z tych rzeczy. Słyszałam jeszcze o winogronach i pestkach jabłek.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie wiedziałam o awokakado. Trzeba też bardzo na zjełczałe tłuszcze, psi organizm źle je toletuje.

  OdpowiedzUsuń
 3. Powiem ci, że pokrzywa jest bardzo zdrowo dla psa. Na pewno mu nie szkodzi. Ja mojej suni w okresie letnio wiosennym, podawałam bardzo często pokrojną pokrzywę z jajkiem lub twarogiem.

  H&F

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pokrzywa przygotowana do jedzenia owszem jest zdrowa. Zbyt duże ilości jej mogą jednak zaszkodzić. Najgorsza jest jednak ta, w którą pies wpadnie na spacerze ;)

   Usuń
 4. Pierwsze słyszę, zeby chmiel był szkodliwy dla psa, bo Luna uwielbia piwo :P Nigdy nie dawałam jej więcej niż łyżeczkę-dwie. To samo tyczy się szczypiorku, pierwszy raz słyszę, ze jest szkodliwy.
  Post ciekawy i na pewno nie jednemu się przyda :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Odnośnie szczypiorku odsyłam tutaj http://psia-rada.blogspot.com/2013/03/dlaczego-pies-nie-moze-tego-jesc-1.html
   Co do chmielu to informacje można znaleźć tutaj:
   http://okiem-psa.blogspot.com/2012/07/3-czym-nie-karmic-psa.html
   oraz w książce "Owczarek niemiecki" wyd. REA z 2011 roku.

   pzdr
   O&N

   Usuń
 5. Nigdy nie daję mojej suni niczego z tych rzeczy, wiem że są szkodliwe. Nie wiedziałam jednak, że herbata, kawa i cola zawierają teobrominę. Oprócz tego warto pamiętać także o winogronach, rodzynkach i wszelkim alkoholu.

  Pozdrawiamy :)
  Evily i Daisy

  OdpowiedzUsuń