czwartek, 7 sierpnia 2014

Moja piłka!

Zazdrość. Każdy zna to uczucie, każdy potrafi je zdefiniować. Wbrew pozorom jest nam dość znane. Możemy być zazdrośni o wyniki innych osób czy o rzeczy, które posiadają. Jednak czy zazdrość u psów objawia się tak samo jak u ludzi? 
Każdy z Was pewnie widział sytuację kiedy właściciele czworonogów głaszczą inne psy w obecności swojego. Co się wtedy działo? Może psy zaczynały skakać albo szczekać? Różne są objawy zazdrości u zwierząt. Do głównych należy jednak, już wcześniej wymienione, szczekanie i skakanie, a do tego warczenie, żucie jakiś przedmiotów czy kopanie. W skrajnych przypadkach zazdrość przeradza się w agresję, do tego jednak nie chcielibyśmy dopuścić. Co w takim razie powoduje owe reakcje? W San Diego na Uniwersytecie Kalifornijskim przeprowadzono badania na grupie 36 psów. Wszystkie czworonogi reprezentowały 14 ras małych, ponieważ w razie wykazania mocnych objawów zazdrości łatwiej było nad nimi zapanować. Obserwowano reakcje zwierząt na ignorowanie ich przez właściciela, kiedy ten trzymał książkę lub bawił się z pluszową imitacją psa. W pierwszym przypadku nie wykryto żadnych objawów, w drugim większość psów reagowała. Szczekały, warczały na sztucznego piecha. Wyniki badań prowadzonych przez Christine Harris wykazały, że zazdrość powstaje na skutek interakcji społecznej, a nie zaś przez ignorowanie. 
Psy reagują kiedy nie czują się pewnie, jakiś inny pies lub obca im osoba próbuje zabrać im ich własność: patyk, zabawkę, jedzenie, miejsce do spania czy nawet Waszą uwagę! Reakcje własnego pupila antropomorfizujemy i interpretujemy jako zazdrość. Uczucie to u psów ma jednak inne źródło niż w przypadku zazdrości u ludzi. Nasz pupil reaguje, ponieważ czuje się zagrożony albo ktoś narusza jego własność. My przeważnie czujemy się zazdrośni kiedy komuś wychodzi coś lepiej niż nam ;) 

A czy Wasi podopieczni bywają zazdrośni?

pzdr
Ola&Nitro

Biblio: 
http://dogcare.dailypuppy.com/keep-dog-being-jealous-another-dog-1604.html
http://dogcare.dailypuppy.com/dog-jealous-3074.html
http://www.theguardian.com/science/2014/jul/23/dogs-jealous-owners-attention-study
http://edition.cnn.com/2014/07/25/living/study-dogs-jealousy/
http://www.dobra-rada.pl/zazdrosny-pies-powody-problemu-i-sposoby-na-niego_2966

2 komentarze:

 1. Bona jest zazdrosna o wszelkie czułości między mną i A. Szczeka wtedy, warczy, skacze, a czasem po prostu bezczelnie się wciska, próbując nas rozdzielić ;-) Nie wiem czy chodzi jej o mnie czy o A. ;-)
  Jeśli chodzi o stosunek do innych psów, to ma swoją PSIApsiółkę i zupełnie jej nie przeszkadza jeśli ją miziam. Natomiast wszelkie inne psy odgania kiedy zbyt domagają się ode mnie czułości - kłapie zębami i powarkuje.
  Pozdrawiamy, Asia i Bona
  http://piesoswiat.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja od niedawna mam okazję bliżej obserwować kota z moim Emetem i wiele jest do śmiechu. Kot bawi się zabawką- Emet podchodzi i zabiera ją na swoje legowisko, kładzie na niej głowę :). Z kolei kiedy rzucę zabawkę psu- zdarzy się, że to kot pobiegnie pierwszy.

  OdpowiedzUsuń