poniedziałek, 15 września 2014

#Nieznane 2

Może po zdjęciu już poznajecie, którą z ras chciałabym Wam dzisiaj przedstawić. Jeśli jednak nie to zachęcam do poczytania. Dzisiaj omówiony zostanie pies, który jest posiadaczem jednego z najlepszych nosów. 

Białe, czyste umaszczenie i brązowe ciapy, przeważnie w okolicach pyska, są cechą charakterystyczną tej rasy. Uwagę należy jeszcze zwrócić na nadzwyczaj czuły węch oraz muskularną sylwetkę. Rozwój tych psów myśliwskich zapoczątkowany został w posiadłości Clumber Park przez jednego z książąt Newcastle właśnie do polowań. Psy okazały się nie tylko dobrymi łowcami, ale również oddanymi towarzyszami. Teraz postrzegana są głównie jako przyjaciel rodziny. Mają bardzo łagodne usposobienie, zarówno do ludzi jak i do innych zwierząt.
Clumber Spaniele określiłabym jako psy inteligentne i przyjacielskie. Z Nitro mamy przyjemność znać jednego przedstawiciela tej rasy. Owa sunia jest jedynym psem na całym osiedlu, który jest w stanie bez problemu przejąć piłkę Mordy. A wierzcie mi, jest to nie lada wyczyn! Dziewczyna tak potrafi go zagadać i odwrócić jego uwagę, że Morda zapomina o piłce. Jako jedyna znalazła rozwiązanie na Mordkowe pilnowanie przedmiotów. 

Laila i mordkowa piłka
Laila i Nitro

Rozwiązywanie trudnych sytuacji te psy mają w genach. Do zwierzyny są w stanie podejść na tyle blisko, że są ją w stanie dotknąć nosem. Masywny korpus pozwala im pokonywać duże zalesione obszary, przy tym mało się męcząc. Ich węch jest na tyle czuły, że rasa ta jest wykorzystywana w Straży Pożarnej do odnajdowania ciał zmarłych po pożarach pod gruzami i zgliszczami. 
Clumber spaniele są idealnymi psami rodzinnymi. Nie nadają się natomiast do trzymania na łańcuchu do pilnowania posesji. Bez kontaktu z człowiekiem stają się agresywne. Uwielbiają czuć się kochane. Nie są psami wymagającymi, do szczęścia przede wszystkim potrzebują uwagi człowieka. CLUMBER SPANIEL
Wysokość [cm]
48-51 
Masa [kg]
29-37 
Umaszczenie
białe, brązowe plamy
FCI
 grupa 8, sekcja 2


W Polsce przedstawicieli tej rasy jest bardzo mało. My z Nitro akurat mieliśmy szansę poznać jednego Clumber Spaniela. A Wy może znacie jakiegoś przedstawiciela tej rasy? 


pzdr
O&N

3 komentarze:

 1. Ciekawa rasa, tej także nie znałam. Aaa zaraz czeka mnie kynologia na studiach! :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Śliczny jest ten przedstawiciel rasy spanielów :*.

  H&F

  OdpowiedzUsuń
 3. Clumbera znam, kiedyś Storm brykał z przedstawicielką tej rasy w poczekalni lecznicy, ależ to była szalona zabawa:)

  OdpowiedzUsuń