poniedziałek, 1 września 2014

#1 Nieznane

Seria postów pod tytułem "Nieznane" będzie zawierać krótkie opisy ras, które na terenie Polski występują rzadko. Dziś pierwsza część, a w niej charakterystyka psa za zdjęcia. Zobacz co to za rasa !

Pies ze zdjęcia jest rasy Kangal. Jest to jedna z odmian Anatolianów. Przedstawiciele są molosami w typie górskim. Potężna, mocno zbudowana sylwetka świadczy o dużej sile, zaś długie nogi pozwalają rozwijać zawrotne prędkości podczas biegu. Cały czas są hodowane do obrony stada przed drapieżnikami. Ich białe umaszczenie umożliwia nocą właścicielowi zlokalizowanie swojego podopiecznego, który dla wilków jest ciężki do dostrzeżenia. Historia tej rasy łączy się głównie z terenami współczesnej Turcji, tam też najbardziej rozpowszechniona. Psy te są oddane swojemu właścicielowi i jego rodzinie. Cechuje je odwaga, lojalność i nieufność względem obcych. Niestety są bardzo niezależne przez co od początku wymagają szkolenia z zakresu posłuszeństwa. W Turcji policja korzysta z ich usług. 

                                         


KANGAL
Wysokość [cm]
70-80 
Masa [kg]
40-65 
Umaszczenie
płowe, beżowe, szare, czarna kufa 
FCI
 grupa 2, sekcja 2.2Kangal jest jedną z odmian Anatolianów. Jednak podział ten nie jest zaakceptowany przez FCI. Z tego też powodu ta rasa jak i Akbash oraz Owczarek Anatolijski są uznawane za jedną. Dodatkowo, ze względu na swoje predyspozycje do obrony, znajdują się na liście ras agresywnych w Polsce. 

Ciekawostka: Najwyższy zarejestrowany do tej pory Kangal mierzył w kłębie 90 cm. 

Ja jeszcze Kangala nie spotkałam w swoim życiu, a Wy widzieliście, jakie macie zdanie o tej rasie? 

pzdr
O&N

biblio: 
 • http://pl.wikipedia.org/wiki/Anatolian
 • http://pl.wikipedia.org/wiki/Grupy_FCI
 • http://www.duma-grodzickich.pl/artykuly/anatolian-opis-rasy.php
 • zdjęcia- źródło: internet

4 komentarze:

 1. Śliczny ten psiak! Świetną wymyśliłaś serię, na pewno będę czytać wszystkie takie posty!
  Pozdrawiamy, Maria i Harry.
  zapraszamy też do nas: http://dziennik-mojego-labka.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. O owczarkach tureckich słyszałam i nawet je widziałam, ale Kangal - o nim nie wiedziałam. Człowiek uczy się przez całe życie :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie znałam tej rasy,może się czegoś nauczę dzięki tym postom :).

  OdpowiedzUsuń